BGST'li sanatçılar, modern tiyatromuzun kurucu ismi Muhsin Ertuğrul'u sahneye taşıyor. Onun serüveni ekseninde sahnemizin Osmanlı'dan Cumhuriyet'in ilk zamanlarına uzanan dönüşüm sürecini tartışmaya açıyor.

Oyun boyunca anılarını kaleme alan Muhsin Bey geçmişe uzanan yolculuğunda yalnız değil. Mazisinden iki hayalet yanı başında... Biri ilk hocam dediği dostu "Vahram Papazyan", diğeri hiçbirimizin adını bilmediği bir kadın tiyatrocu… Bu eski dostlar, eski zamanların tozuyla değil; yeni bir teklifle geliyorlar Muhsin Bey'in karşısına:
"Son bir kez daha Hamlet oynayalım! Mazide olduğu gibi.”

Bu üç tiyatrocu oyun boyunca bir Hamlet sahnelemesinin peşinde koşarken aynı zamanda tiyatromuzun yüzyıl başındaki doğum sancılarını da sahneye taşıyorlar.

Memleketi terk edip gitmek, yahut kalıp direnmek, zulme karşı çıkmak yahut sessiz kalmak arasında gidip gelen Muhsin Ertuğrul'un muktedirlerle girdiği mücadele, aradan neredeyse bir asır geçmesine rağmen bugüne ışık tutacak olayları da sahneye getiriyor. Ermeni tiyatrocularımızın serüveni, kadınların sahne mücadelesi, gerici saldırganlık ve sansür…

Bu meseleler hamasetin ya da yargılayıcılığın esiri olmadan, samimi bir dille, mizaha yaslanarak tartışılıyor. Döneme ayna tutan anılar canlanıyor, fantastik karşılaşmalar cereyan ediyor, Hamlet sahneleri oyuna sızıyor...

Reji ve Metin: Ekip Çalışması
Metin Düzenleme: Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin
Oyuncular: Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin
Proje Danışmanı: Ömer F. Kurhan
Müzik: Aybars Gülümser
Dekor: Özgür Eren
Işık: Levent Soy, Özgür Eren
Kostüm: Banu Açıkdeniz, Duygu Dalyanoğlu
Ermenice Çeviri: Boğos Çalgıcıoğlu

« Ağustos 2017 »
Pzt Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31